Aby bábovka nepopraskala

Bábovka patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejjednodušší moučníky. Přesto se ale může stát, že vám během pečení popraská nebo se po upečení nená vyklopit z formy. Proto pro vás máme pár tipů, jak těmhle nepříjemným nehodám předejít.

Jestli se vám stává, že povrch během pečení vyboulí a popraská, potřete těsto ve formě ještě před tím, než bábovku vložíte do trouby, mlékem. Jestli vám praská opakovaně, může být ale na vině i samotná konzistence těsta, anebo kvalita surovin. Takže pokud děláte těsto hustší, nebojte se ho zředit mlékem nebo jinou tekutinou dle chuti a vybírejte vždy kvalitní ingredience. U třeného těsta problém může být i v příliš vysoké teplotě, vyhovuje mu teplota 160°C.

Pokud se vám naopak bábovka propadá, dejte si pozor hlavně na předčasné otvírání dvířek trouby během pečení. Nikdy také neotvírejte zbytečně troubu příliš brzy během pečení, studený vzduch totiž způsobí, že se bábovka srazí. Na vině může být i málo rozpálená trouba.

Aby šla bábovka dobře vyklopit

Pokud bojujete s tím, že se vám nedaří upečenou bábovku lehce a vcelku dostat z formy, dejte příště po vymazání tukem formu na chvíli do ledničky, aby tuk ztuhl, a teprve pak ji vysypejte moukou. Navíc místo másla, které se snadno přepaluje, v tomto případě použijte na vymazání formy radši sádlo, olej nebo jiný stoprocentní tuk. Na vysypávání nikdy nepoužívejte hladkou mouku, vždy jen hrubou, polohrubou nebo třeba krupici.

Chybou může být i to, že se bábovku snažíte vyklopit příliš horkou. Nesmíte ji ale ani nechat příliš vychladnout. Bábovku vytaženou z trouby tak nechte stát jen asi dvě až tři minuty, dokud se jakoby neodtáhne od stěn formy. Pokud byste čekali déle, může se stát, že se k formě opět přilepí. Nebojte se s ní lehce klepnout. Pokud ale přece jen nechce vypadnout, položte na chvilku zhora na formu přeloženou utěrku navlhčenou ve studené vodě a dobře vyždímanou.

Zdroj: recepty.cz
0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře