Domácí sýr panýr – Paneer

Co na panýru Indové vidí? Nemá žádnou chuť a obsahuje jen mléko a ocet. Je přece spousta lepších sýrů… Jenže panýr se skvěle griluje a peče, protože netaje, ale zachovává si pevnou strukturu. Pečením se jeho chuť zvýrazní. V indické kuchyni často nahrazuje maso. Hodí se do omáček i na špízy, ale připravíte z něj i jemné krémové pomazánky, opékané placičky nebo sladké dezerty. Panýr můžete ochutit kořením nebo ho marinovat a následně opékat.

DO 30 MINUT
2–4 PORCE

SUROVINY (2–4 PORCE)

plnotučné mléko 2 litry
ocet 2–3 lžíce

POSTUP

V dostatečně velkém hrnci pomalu zahřejte mléko. Hlídejte, ať nepřekypí přes okraje. Včas snižte teplotu a mléko povařte dvě minuty.

Do vroucího mléka přidávejte po malých dávkách ocet. Syrovátka se ihned začne oddělovat. Promíchávejte a po třech minutách slijte přes cedník vystlaný mušelínem nebo plátýnkem (ideální jsou dětské pleny).

Zachycené hrudky propláchněte proudem vlažné vody a do plátýnka pevně zabalte. Látku utáhněte a několikrát vyždímejte. Položte na obrácený cedník nebo jiný podklad, který propouští vodu, a zabalený panýr zatěžkejte. Nechte pomalu odtéct zbylou tekutinu. Panýr ztuhne do konzistence, kdy je možné jej krájet a dále upravovat.

0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře