Japonský sněhový dort

Proč dostal tenhle název, netušíme, pochází totiž ze staré německé kuchařky… ale svou křehkostí a jednoduchou elegancí si ho rozhodně zaslouží. Nadýchaná kreace ze sněhového těsta je k Vánocům přímo příslušná!

Suroviny (6 porcí)

Korpus:

bílky 6 ks
mleté mandle 130 g
škrobová moučka 1 lžíce

Krém:

žloutky 4 ks
cukr krupice 100 g
škrobová moučka 50 g
rozpustná káva 3 lžíce
mléko 500 ml
máslo pokojové teploty 300 g
cukr moučka 100 g
kávový likér 40 ml
mandlové lupínky na ozdobu

Postup

Troubu (nejlépe se hodí horkovzdušná funkce) předehřejte na 150°C. Bílky vyšlehejte do tuha a pak k nim tenkým pramínkem vsypte cukr a zašlehejte ho, až bude sníh tuhý a lesklý. Mleté mandle promíchejte se škrobem a opatrně zatřete ke sněhu.

Na papír na pečení si nakreslete tolik kruhů o takovém průměru, jak velký chcete dort mít (množství vystačí na 4 placky o průměru 26 cm). Kruhy lehce potřete olejem a naneste do nich, pokud možno rovnoměrně, sníh. Posypte ho lupínky a pečte při malinko po otevřených dvířkách (u horkovzdušné funkce, u běžné nechte dvířka zavřená a teplotu trouby snižte o 10 °C) do světle hnědé barvy.

Nechte v troubě vychladnout.

Na krém promíchejte v nepřilnavém kastrole žloutky s cukrem, škrobem kávou a trochou mléka. Přidejte zbylé mléko a jednou nechte přejít var. Sundejte z plotýnky, nechte chladnout, občas promíchejte. Máslo utřete s moučkovým cukrem do pěny a po lžících k němu vmíchejte krém, dochuťte likérem. Placky plňte nebo spojujte krémem, použijte ho spolu s mandlovými lupínky i na ozdobení.

TIP

Sněhové těsto, bezé, pusinky, pavlova… lehké výtvory z ušlehaného sněhu vyžadují pro úspěch pevně vyšlehané bílky (nejlépe pokojové teploty, šlehané naprosto čistými nástroji a ve zcela odmaštěné míse). Škrob dodá těstu větší soudržnost, ale nenaruší jeho křehkost. Pokud se do něj přidají mleté mandle nebo oříšky, bude mít po upečení spíš béžovou barvu a ve francouzské cukrařině se nazývá dacquoaise. Sněhová těsta se obecně pečou při mírnějších teplotách, spíše se suší, ale ta s oříšky jsou těžší a tak potřebují teplotu o něco vyšší.

6 porcí
do 1 hodiny
Zdroj: fresh.iprima.cz
0 0 hlasy
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře