Křehký jablečný koláč s karamelem

Honí vás mlsná a doma nic není? Upečte si tenhle superjednoduchý křehký koláč, na který ingredience mít nejspíš vždycky budete: stačí pár jablek, cukr, mouka, kousek másla (nebo trocha oleje), trocha šlehačky a při troše štěstí ve spíži najdete i hrst mandlí. Hotovo je co by dup!

DOBA PŘÍPRAVY 30 minut
DOBA VAŘENÍ 30 minut
NÁROČNOST nízká
Ingredience pro: 24 cm průměr formy

Na těsto

200 g hladké mouky
100 g studeného másla
1 špetka soli
40 ml studené vody

Na náplň

3 kyselá jablka
1/2 hrnku cukru krupice
2 lžíce másla
170 ml smetany ke šlehání
1/2 hrnku plátkovaných mandlí

Postup

Krok 1: Do mísy nasypte mouku a přidejte na malé kostky nakrájené studené máslo a špetku soli a konečky prstů rychle vypracujte jemnou drobenku – máslo by mělo povolit co nejméně. Pak přidejte asi 40 ml studené vody a zadělejte těsto. Pokud by se zdálo být příliš tuhé, zavčasu přidejte ještě trochu studené vody, do úplně propacovaného těsta už se přidává špatně. Přiklopte pokličkou a uložte aspoň na 30 minut odležet do lednice.

Krok 2: Jablka oškrábejte, zbavte jádřinců a nakrájejte na velmi tenké měsíčky.

Krok 3: Cukr vložte s trochou másla do hluboké pánve nebo menšího rendlíku. Nechte ho zcela rozpustit, až zkaramelizuje. Pak opatrně přidejte smetanu (asi 2 lžíce si nechte na dodělání koláče) a důkladně vymíchejte dohladka. Při přidávání smetany pozor na ruce, čím chladnější je, tím více to prská. Ideální je proto mít smetanu o pokojové teplotě.

Krok 4: Troubu zapněte na 200 °C. Těsto rozválejte mezi dvěma archy pečicího papíru na kruh o průměru asi 27 cm a sloupněte horní papír. Plochu těsta s výjimkou asi 3–4 cm okrajů potřete většinou připraveného karamelu.

Krok 5: Karamelem potřenou plochu spirálovitě poklaďte plátky jablek, posypte mandlemi a pocákejte zbytkem karamelu. Okraje přehněte přes jablka a potřete je odloženou trochou smetany, případně posypte trochou cukru na ozdobu.

Krok 6: Vložte do trouby a pečte asi 30 minut dozlatova.

0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře