O ananasu

Účinky ananasu na zdraví jsou převážně pozitivní, ale… Toto musíte o něm vědět. Pokud máte doma dost prostoru, můžete si ho doma i sami vypěstovat

O ananasu

Ananas chocholatý (lat. Ananas comosus) – čeleď ananásovitá

Ananas je plodem tropické rostliny Ananas chocholatého, který pochází z jižní Ameriky. Tím, že je tropická potřebuje pro svůj život teplé prostředí, proto pokud si jej chcete vypěstovat doma, tak jedině v bytě nebo ve skleníku. Od roku 1943, právě díky Columbusovi, se ananas rozšířil skoro do všech zemí světa (teplých pásem). Zralý ananas má sladkou chuť, je měkký a má světle žlutou barvu. Plody Ananas dorůstají velikosti přibližně 20 – 30 centimetrů a jejich váha může být až 3-4 kilogramy. Nevyzrálý ananas má trpkou a hořkou chuť, zelenou barvu a proto při výběru plodů opatrně. Ananas má mnoho potřebných živin, které Vám pomohou i při redukci hmotnosti a také při udržení co nejsilnějšího zdraví. Využití ananasu je v kuchyni pestré (saláty, koktejly, džusy, koláče a další jiné, viz níže…).

Co obsahuje ananas – účinné látky

Ananas, je jako většina exotického ovoce plný účinných látek, které zlepšují kompletní zdravotní stav aha na to…

90% vody, sacharidy, bílkoviny, vlákninu a také vitamíny a minerály: vápník, fosfor, měď, mangan, železo, zinek, draslík, hořčík, kyseliny listovou a pantotenovou, betakaroten a vitaminy A, B, C, E a K.

Možné pozitivní účinky ananasu na zdraví

Ať si už ananas vychutnáte čerstvý nebo si z něj uděláte chutnou šťávu či nějaký chutný recept, tak Vám bude nápomocný nejen při:

 • Silně podporuje imunitní systém a chrání buňky před volnými radikály. Vitamíny a antioxidanty jsou skutečnou ochranou vnitřního organismu hlavně před radikály, viry a různými bakteriemi.
 • Podporuje trávení, pročišťuje trávicí trakt od škodlivin a zlepšuje pravidelnou stolici. Vláknina udržuje čistý trávicí trakt a tak se do těla dostávají pozitivní látky, na místo zanášení škodlivinami.
 • Snižuje vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a tak preventivně chrání před kardiovaskulárními chorobami. Vláknina, vitaminy a minerální látky obsažené v ananasu mají moc eliminovat “špatné” tuky z těla a tak snížit i vysoký cholesterol.
 • Snížení hladiny tuků taktéž i zprůchodňuje a pročišťuje cévy od nánosů.
  Šťáva pomáhá zlepšit kožní problémy. Vitamíny, antioxidanty a minerální látky zlepšují stav pokožky, hojí rány a mají taktéž i dezinfekční účinky. Výtažky z ananasu se zvyknou přidávat i do kosmetiky (čistící masky, peeling, krémy, kosmetika do koupele…).
 • Podporuje tvorbu a pevnost kostní a kloubní tkáně, plus zubů. Vápník, fosfor a další minerální látky v ananasu zlepšují tvorbu a regeneraci kostry a také zubů.
 • Pozitivní vliv na vlasy, nehty, pokožku. Vitamíny a minerální látky jsou nápomocné i při kvalitě pokožky, vlasů a také nehtů. Pokud Vás trápí suché, poničené vlasy nebo nehty, tak pravidelně konzumujte ananas v jeho různých formách.
 • Ananas zlepšuje stav dýchacích cest. Betakaroten a vitamíny zlepšují celkový stav dýchací soustavy. Eliminují kašel, hlienovitosť a zmírňují i ​​nemoci dýchací soustavy (alergie, astma, bronchitida, chřipka…).

Možné negativní účinky

Ačkoliv ananas “vyniká” mnohými pozitivními účinky, přece jen se mohou vyskytnout některé negativa, pozor na to…

 • Díky enzymu bromelain se mohou u některých lidí vyskytnout alergické reakce.
 • Nadměrná konzumace ananasu může způsobit pálení pokožky. Aktivní látky v ananasu nemusejí každému dobře “zapasovat”.
 • Vláknina v kombinaci s vyšším obsahem vitamínů může v některých případech vyvolat průjem nebo bolesti břicha.
 • Kvůli obsahu kyselin v ananasu se někdy mohou zdát Vaše zuby citlivé na chlad či teplo. Je to pouze dočasný problém.

Pokud si nejste jisti, zda jste alergičtí na ananas, tak při první konzumaci nebuďte samy. Alergie na ananas se může projevit otokem hrdla, rtů či dutiny ústní, pálením pokožky či ústní dutiny, bolestí břicha, průjmem, bolestí hlavy nebo nevolností.

Účinky ananasu na hubnutí – má nějaký vliv?

Ananas je určitě vhodný jako doplněk stravy, při zdravém hubnutí. Je vhodný nejen pro své pozitivní vlastnosti a účinky na celý organismus ale také proto, že obsahuje minimum kalorií… Minimum kalorií a maximum účinných látek, to je super… Ananas podporuje metabolismus bílkovin, trávení, pravidelnou stolici, eliminuje díky látkám tuky a proto je hubnutí jednodušší. Dále toto exotické ovoce díky vysokému obsahu vitaminu C podporuje odvodňování, takže se v těle nehromadí zbytečně voda. Ananas je jako doplňkem hubnutí účinný jen tehdy, pokud máte správně vyvážené stravování, dobrý pitný režim a také pravidelnou cílenou aktivitu. Tuky se pak snadněji se vstřebávají a rozpalují na energii. Ananas během hubnutí konzumujte 1 – 2 krát denně: jako přílohu ke snídani, na svačinu, v smoothies nápoji, domácím džusu nebo sacharidový doplněk ke večeři. Kupovaným ananasovým džusem se vyhýbejte.

0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře