O brusinkách

Mezi podzimní plody přírody patří nepochybně i brusinky. Zdravé červené bobulky nejsou jen prevencí a účinnou zbraní při problémech s močovými cestami či ledvinami, jak je o nich dobře známé. Jejich léčebné účinky mají mnohem širší uplatnění. V jakých případech dokáží pomoci a jak si je zpracovat na zimu?

Léčivé vlastnosti těchto červených bobulek znali američtí domorodci už před stovkami let. Jde přitom o jeden z nejpoužívanějších amerických lidových léků, který se dodnes těší velké oblibě. Američané je dokonce v minulosti používali i na obvazování ran a jako lék na trávicí a jiné problémy. V období září a října je jejich hlavní sezóna a probíhá jejich sklizeň, přičemž největšími světovými pěstiteli, jakož i konzumenty zároveň jsou obyvatelé Severní Ameriky.

Brusinky a jejich vitamínová smršť

Brusinky jsou účinné při mnohých neduzích zejména díky svému obsahu. V jejich útrobách se totiž nachází množství cenných látek, mezi nimi i takové, které mají výjimečné vlastnosti. Co tedy obsahují? V brusinkách najdete:

množství vitaminu C, K, A, E
polyfenoly
antokyany a proantokyanidy
flavonoidy
kyseliny: citrónovou, jablečnou, benzoovou, šťavelovou, fenolové kyseliny
minerály: magnézium, kalcium, mangan, fosfor a sodík
omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny
vlákninu

Nejen příloha ke svíčkové

U nás jsou brusinky využívány zejména jako příloha ke svíčkové či smaženému camembertu, což je velká škoda. Jejich využití a frekvence užívání by měly být mnohem častěji, ale řekněme si pravdu, i to je lepší, než nic. Z brusinek se přitom dá vyrobit vynikající džem, jsou základem skvělého čaje, džusu, dá se z nich připravit zavařenina, ale můžete si je dát i zamrazit či dopřát čerstvé, nebo pohodlně ve formě sušeného prášku, který stačí rozdělat s vodou. Jakou formu si vyberete, je jen na vás, ale zkuste je do svého jídelníčku zakomponovat častěji, než dosud. Jejich pozitivní vliv na vaše zdraví tvoří totiž sáhodlouhý seznam.

Zdravotní benefity brusinek

Většina lidí si brusinky spojuje s léčbou zaníceného močového měchýře či ledvin. Tato schopnost samozřejmě patří mezi jejich hlavní, vědecky ověřený účinek. Kromě něj však oplývají i jinými schopnostmi a dokáží pomoci při léčbě:

poruch krve, při její otravě
kurdějích
nechutenství
únavě a slabosti
průjmu
skleróze
bolestivé menstruaci
virózách, chřipce
pomáhají chránit i před zubním kazem
mají antikarcinogenní účinek
pomáhají i při úniku moči – inkontinence
těží z nich i kosmetický průmysl – pomáhají rekonstruovat buněčnou membránu, využívají se při výrobě různých krémů, masek, tonik č sér

0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře