O červené řepě


Řepa je skutečnou studnicí zdraví, neboť svou širokou škálou vitamínů a minerálních látek dokáže povzbudit i silně demineralizovaný tělesný systém. Kromě významného množství betakarotenu v ní najdeme vitamíny B1, B2, B9, dále vitamín E, velmi silný antioxidant a z minerálů pak draslík, vápník, již zmiňované železo, protikřečový hořčík, zkrášlující křemík, měď, cenný jód, selen, mangan, ale také rubidium, cezium či lithium, jež je významné svým pozitivním vlivem na naši psychiku.

Stejně jako jablka, tak i řepa obsahuje zajímavé množství pektinu, který napomáhá snižovat LDL cholesterol v krvi, vyživit blahodárnou střevní mikroflóru, upravit celkovou peristaltiku střeva, čímž předchází vzniku prekancerózních polypů a nepříjemné zácpy.

Co se barviv týká, kromě betakarotenu zde najdeme také betain a betanin. Betain je právě oním silákem, jenž chrání proti rakovině a zároveň pak podporuje náš největší detoxikační orgán, kterým jsou játra. Betanin, stejně jako rutin, který najdeme v pohance, šípku, červené paprice, zpevňuje cévní stěny, čímž předchází vzniku aterosklerotických plátů. Rovněž se mu přisuzuje bakteriostatický efekt, díky kterému eliminuje množení nebezpečných bakterií.

Pokud kupujeme řepu, vybírejme raději menší a tvrdší bulvy. Občas se totiž stává, hlavně tedy u řepy, že nabízená zelenina pozbyla již většinu své vnitřní mízy a tedy i životodárné síly. Taková řepa pak bude vrásčitá a na dotek měkká. Tu tedy nekupujme. Hodnotit můžeme také podle listů, občas se poštěstí, hlavně na farmářských trzích, že je nabízena i se svou košatou chlorofylovou korunou.

Benefity červené řepy:
díky křemíku má blahodárný vliv na vlasy, nehty, pleť a kůži,
díky železu podporuje tvorby červených krvinek,
pektin se postará o snížení cholesterolu a podpoří peristaltiku střeva,
betain pak podporuje produkci žaludeční šťávy,
betakaroten náš zrak,
selen a vitamín E imunitu,
vápník a mangan zdravé kosti,
pomáhá při revmatických poruchách, detoxikuje, snižuje vysoký krevní tlak,
přispívá k celkové regeneraci organismu,
podporuje plodnost.

Čerstvá či vařená? Záleží na vás

Pokud upřednostňujeme řepu čerstvou, neznám nic jednoduššího, než ji přistrouhat k trošce mrkve, rukole, cherry rajčátkům a hrsti oliv. Hotový salát pak zakápneme limetovou šťávou, dozdobíme petrželovou natí a slunečnicovými semínky. Servírujeme k jakékoli sacharidové příloze, jako jsou brambory, batáty, jáhly, pohanka, rýže Natural či Basmati.

Pamatujme toliko, že s čerstvou řepou sice nebude tolik práce, nicméně z té vařené si naše tělo vezme větší množství minerálních látek, které se varem, prostřednictvím popraskaných buněčných stěn, mnohem snáze uvolní.

Řepu lze také nakládat, buď tedy čerstvou či vařenou, opět nechám na vás, nicméně obě varianty jsou velmi chutné. Ona vařená verze nám zabere jen malinko více času. Osobně čerstvou řepu nakrájím na tenké plátky, vkládám do větší skleněné nádoby, kdy každý plátek potírám lisovaným česnekem, abych pak výslednou směs zalila dobrým lněným olejem a nechala pár dní v lednici odpočinout. Servírujeme ke kváskovému chlebu a dobrému kozímu sýru.

Z řepy můžeme uchystat také chutnou detoxikační šťávu, začínáme-li však s ní, šťávu postavme spíše na mrkvi a trošce jablka, kdy řepa z celkového množství šťávy, zaujme cca 10 %. Jakmile si tělo a hlavně játra zvyknou, množství řepy jemně navyšme, až se dostaneme na nějakých 40 %. Taková šťáva se pak skládá z mrkve, řepy a trošky zázvoru, který nás krásně prohřeje. Osobně upřednostňuji spíše zeleninové šťávy před těmi ovocnými. Jejich glykemický index je totiž výrazně nižší.

Řepnou šťávu lze podávat chudokrevným i onkologickým pacientům, lze jí podpořit celkovou detoxikaci organismu, rovněž i redukční mód či dietu diabetickou. Zde většinou výživoví poradci od takové šťávy zrazují, neboť obsahuje vyšší množství sacharidů. Za sebe však mohu doporučit cca 350 ml mkrvovo řepné šťávy, kterou vyplníme dopolední svačinku, tzv. desátou. K té pak lze schroupat 20 g mandlí, které pomohou vstřebat vitamíny rozpustné v tuky, nacházející se v mrkvi a které zároveň doplní vápník, hořčík a vitamín E.

Vyzkoušejte některé recepty s červenou řepou

0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře