O Chia semínkách

Chia semínka jsou známá po celém světě. Jsou plná antioxidantů, bílkovin, zdrojem vlákniny, obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Zároveň jsou nejbohatším známým rostlinným zdrojem esenciálních mastných kyselin. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské (salvia hispanica). Původem jsou z Latinské a Střední Ameriky. Použití chia semínek je mnoho.

Historie

V minulosti semínka chia patřila k hlavním potravinám bájných Aztéků, kteří byli ve výborné fyzické kondici a vynikali svým zdravím. Říká se, že se na tom výrazně podílela právě čia semínka. Chia semínka jedli Indiáni z jihozápadu Severní Ameriky, když putovali od řeky Colorado až k Tichému oceánu. Smíchali je s vodou a měli výživnou stravu, která je zasytila na delší dobu. Při cestách mezi kaňony a rozbouřenými řekami jim byly semínka vydatným zdrojem energie.

Hlavní výhody chia semínek

Dodají vám energii – Cítíte se pořád unavení? Zapojte do svého stravovacího režimu chia semínka, která vám energii dodají. Poskytnou vám dávku energie, která Vás bude doprovázet několik hodin.
Zasytí vás a zabrání přejídání – Chcete-li zhubnout doporučujeme konzumovat chia semínka pravidelně. Semínka absorbují poměrně hodně vody. Zároveň obsahují hodně vlákniny a pomáhají pozvolna uvolňovat energii z nerafinovaných sacharidů do krevního oběhu.
Jsou lehce stravitelná – Chia semínka obsahují hodně vlákniny a pomáhají tak k trávení dalších potravin.
Jsou plnohodnotnou komplexní potravinou – Obsahují vysoký podíl bílkovin, jsou plná antioxidantů, vlákniny a mnoho dalších vitamínů a minerálů.
Lehce se připravují a skladují – Využití chia semínek je nespočet. Můžete je přidávat do koktejlů, polévek, kaší nebo dezertů. Jsou také skvělým zahušťovadlem. Semínka nejsou náročná na skladování, vydrží v suchu dlouhou dobu, aniž by se zkazila.

Ženy často trpí nedostatkem vápníků, proto by měly konzumovat chia semínka. Pro kojící matky jsou prevencí proti padání vlasů, lámání nehtů a poskytují tělu dostatek potřebných živin, kterých může mít žena v období těhotenství a mateřství nedostatek. Jsou vhodná i pro děti, které rychle rostou a jejich organismus potřebuje mnoho důležitých živin.

Použití chia semínek

Semínka můžete namočit a už po pěti minutách se vytvoří hutný želatinový gel. Můžete je přidat i bez namočení přímo do smoothie, koktejlu nebo jogurtu. Velice oblíbený je chia pudink. Semínka jednoduše přidáte do mléka, jogurtu nebo pudinku a necháte nabobtnat.

Semínka chia patří mezi super potraviny a jsou velmi oblíbeným doplňkem stravy. Mnozí je mají v oblibě právě z důvodu, že nemají žádnou specifickou chuť na rozdíl od jiných ryze přírodních potravin. Semínka nejsou hořká, sladká ani slaná, hodí se proto do jakýchkoliv pokrmů. Můžete je přidat do sladkých dezertů, ale také s nimi zahušťovat slaná jídla. Často se také přidávají do nápojů, pečiva nebo cereálií, kde neovlivní chuť pokrmu. Jsou tedy jen výhodou a obohatí vaše pokrmy o celou řadu důležitých živin, aniž by změnily chuť jídla. A nebojte se experimentovat, hodí se opravdu do každého pokrmu.

V chia semínkách naleznete 3x více železa, než ve špenátu, 2x více draslíku než v banánech a 5x více vápníku než v mléce. Obsahují také mnoho Omega 3, dokonce 9x více než sója a 2x více proteinů než ostatní semínka a zrna.
Hubnutí s chia semínky

Chcete zhubnout, zlepšit svou sportovní výkonnost, potřebujete více energie? Chia semínka vám s těmito problémy pomůžou. A nejen to. Jsou skvělá také jako při prevenci proti chorobám či když chcete zlepšit vzhled svých vlasů, pokožky a nehtů.

Chia jsou hvězdou mezi superpotravinami. Při hubnutí pomáhají hlavně zasytit žaludek. Semínka v žaludku dvanáctkrát zvětší svůj původní objem a vy máte pocit sytosti. Zkuste si tak třeba k svačině připravit chia pudink a nebudete mít poté celé odpoledne na nic chuť. Při hubnutí ideální pomocník – omezení chuti na sladké a kýžený pocit zasycenosti. Pravidelná konzumace chia také pomáhá odstraňovat tukové vrstvy, které se usazují kolem pasu. A jako poslední – chia semínka zvyšují fyzickou výdrž a tělu dodávají potřebnou energii. Nebudete se tedy po cvičení cítit tak vyčerpaní. A i kdyby ano, svačina s chia semínky vám energii opět rychle doplní.

Konzumace chia semínek snižuje hladinu krevního cukru, což pomáhá omezit nebo dokonce zahnat chuť na sladké.

Dávkování chia semínek

Chia semínka, jak už bylo zmíněno výše, obsahují mnoho tělu prospěšných živin, využitelného vápníku, vlákniny či Omega 3 mastných kyselin. Nelze tedy jednoznačně říci, kolik je optimální dávkování pro dospělého člověka. Jak už je to se vším: nic se nemá přehánět. Dostatečné množství látek obsažených v chia semínkách zajistí již 2 lžíce chia semínek denně. Při vyšší fyzické námaze nic nezkazíte zvýšenou konzumací semínek. Dodají energii vašemu tělu, kterou jste ztratili při fyzické aktivitě.

0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře