O pečivu

Není rohlík jako rohlík

Pečivo prodávané v supermarketech se dělí dle typu použité mouky do 6 základních skupin:

Bílé pečivo: Jak již jeho samotný název napovídá, tento typ pečiva se vyrábí z klasické bílé mouky, která našemu tělu zrovna dvakrát neprospívá. Bílá mouka je tvořena vnitřní částí obilného zrna, ze kterého je odstraněna obalová vrstva.

Celozrnné pečivo: Tento typ pečiva je vyráběn z celozrnné mouky, pro jejíž přípravu je potřeba celé obilné zrnko. Vůbec nezáleží na tom, zda se jedná o zrnko žitné, pšeničné nebo jiné. Aby ovšem pečivo mohlo nést označení „celozrnné“, musí obsahovat osmdesát procent celozrnné mouky.

Grahamové pečivo: Pečivo tohoto typu se vyrábí z celozrnné mouky, jejíž součástí jsou také pomleté otruby představující vnější obal zrna. Pečivo vyniká vysokým podílem vlákniny a čistící funkcí, jíž ocení především naše střeva.

Speciální pečivo: Pokud se na pultech supermarketů setkáte s pečivem klíčkovým, bramborovým, luštěninovým, vločkovým nebo sójovým, pak už budete vědět, že se jedná o mlýnské výrobky spadající do kategorie „Speciální pečivo“. Tento typ pečiva obsahuje kromě pšenice a žita také další složky, jež zde musí být zastoupeny alespoň 10 procenty.

Tmavé pečivo: Při výrobě tmavého pečiva je použita mouka s přidáním menší části otrub. Řada spotřebitelů si plete tmavé pečivo s pečivem „zdravějším“. V drtivé většině případů jde bohužel o uměle dobarvované pečivo, které svou charakteristickou barvu získá díky opraženému žitu, ječmenu, čekance nebo karamelu.

Vícezrnné pečivo: V tomto případě jde o produkty, k nimž se přidávají mlýnské výrobky z jiných obilovin než pšenice a žita. Nejčastěji jde o olejniny a luštěniny, které musí tvořit alespoň 5 procent z celkové hmotnosti daného výrobku.
bagetyCo jste o pečivu možná (ne)věděli:

Pečivo spatřilo světlo světa zhruba před 5000 lety
První mlýn vynalezli Řekové okolo 3000 př. n. l.
Denně se v ČR vyrobí 880 tun chleba
Klasické bílé pečivo obsahuje zhruba 15 % vody
Bílé pečivo ztrácí na čerstvosti pouhé 4 hodiny po upečení
Chléb ztvrdne na kámen po 5 dnech
Pro střední a východní Evropu byl po staletí nejtypičtější tmavý žitný chléb
Francouzi, Italové a obyvatelé Středomoří nedají dopustit na pšeničný chléb
Švýcaři milují špaldový chléb
V roce byl 1590 každý pekař, který šidil své zákazníky, vsazen do pleteného koše a máčen ve Vltavě
Staří Egypťané museli dodávat své nastávající choti každoročně 36 měr obilí na chléb
Roční světová spotřeba chleba je 350 milionů tun

Jak vybrat kvalitní pečivo v 5 jednoduchých krocích:

A nyní se již konečně dostáváme k samotnému výběru pečiva, které zalahodí nejen našemu zraku, ale též čichu a zejména pak chuťovým pohárkům. Protože na nás v super a hyper marketech číhá řada nástrah, máme pro vás praktický návod, jak se jich bezpečně vyvarovat:

Krok č. 1: Nepleťte si pečivo celozrnné a cereální

Mnoho z nás považuje pečivo cereální za pečivo zdravější. Cereální pečivo je ovšem vyrobené z klasické bílé mouky a zákazníka „klame“ třeba semínkovým posypem. Pokud chcete svému tělu a střevům dopřát opravdu kvalitní pečivo, hledejte na obalu či cedulce slůvko „Celozrnné“. To totiž musí být alespoň z 80 % vyrobeno z celozrnné mouky.

Krok č. 2: Tmavé pečivo NErovná se zdravější pečivo

Tmavé pečivo zažilo absolutní boom ihned po uvedení na pulty prodejců. Řada z nás byla totiž skálopevně přesvědčená, že tmavé se automaticky rovná pečivo zdravější. Ve skutečnosti však jde o klasické bílé pečivo, které je dobarvováno karamelem nebo melasou či opraženou čekankou.

Krok č. 3: Čtěte etikety a ptejte se

Pokud chcete koupit opravdu kvalitní pečivo a mít přehled o jeho složení, zaměřte se na obaly produktů. Pokud balené pečivo nekupujete, nebojte se zeptat obsluhy supermarketu, která vám musí ochotně zodpovědět všechny otázky, jež se daného produktu týkají. Informujte se zejména o množství soli a poměru jednotlivých surovin.

Krok č. 4: Rozpečené není upečené pečivo

Křupavé pečivo, které voní už od vstupu do prodejny, fascinuje řadu z nás. Bohužel zhruba 2/3 z celkových zásob supermarketu tvoří postupně rozpékané pečivo, které se během dne průběžně dopéká a doplňuje do regálů. Housky rozpečené ráno bývají během několika málo hodin tvrdé. Protože je ovšem od roku 2012 povinností každého prodejce uvádět informaci o tom, zda bylo pečivo rozpečeno, či nikoli, vybírejte raději ty produkty, které rozpečené nebyly. Zmrazené polotovary totiž mohou ve skladech ležet třeba i 270 dnů!

Krok č. 5: Chléb musí zvonit!

V regálech prodejců vypadají všechny bochníky krásně, voňavě a křupavě. Jakmile je ovšem donesete domů, řada z nich je třetí den skoro „nepožvýkatelná“, ba co hůř, na kůrce i v jejich střídce se často objeví i nějaký ten náznak plísně. Abyste si domu odnesli opravdu dobrý a kvalitní chléb, nebojte se na něj v obchodě zaklepat. Zpod kůrky by se měl ozvat příjemný dutý zvonivý zvuk. Nedopečený chleba poznáte podle toho, že je nepřirozeně bledý a světlý.
Pečivo jako nutné zlo?

Pečivo jako nutné zlo?

Ani omylem! Vždy je jen potřeba dát si tu práci s výběrem kvalitních produktů nebo objevit kouzlo domácí přípravy. Skvělou alternativou může být třeba Večerní chlebík s vysokým množstvím bílkovin a nízkým obsahem sacharidů, který svým unikátním složením zapadá do dietního konceptu tzv. low carb. Chutné pečivo si můžete ovšem připravit i vy sami doma. Dnes – v době domácích pekáren to není nic složitého. Do pečící nádoby nasypete oblíbené suroviny, zapnete knoflík a o nic dalšího se prakticky nestaráte. A mezi námi – taková vůně čerstvě upečeného chleba, která se line kuchyní – to je něco, čemu odolá jen málokdo!

0 0 hlasy
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře