O pepři

Jaké koření nesmí nikdy chybět na našem stole? Pochopitelně je to pepř. Stejně jako v minulosti má i dnes nezastupitelné místo v kuchyních celého světa. Určitě se nikdo nepozastaví nad tím, že právě pepř zabírá 33 % veškerého obchodu kořením.

Pepř na našem stole, resp. bobule pepře mohou pocházet z různých druhů rostlin. Nejznámější je pepřovník černý (Piper nigrum) z čeledi pepřovníkovitých (Piperaceae), rodu pepřovník, pepř (Piper). Právě on je považován za krále mezi kořením. Jeho kolébkou je jihovýchodní Asie, v současnosti se pěstuje v tropech téměř celého světa. Vzhledem k tomu, že jde o liánu, která potřebuje oporu, přidružuje se k dalším plodinám, najdete ho většinou na čajových nebo kávových plantážích.

Jedna rostlina – 3 druhy pepře

Stejná rostlina, pepřovník černý, je zdrojem černého, zeleného a bílého pepře.

Černý pepř – nedozrálé bobule se suší na slunci až 10 dní nebo se krátce namočí ve vařící vodě a suší v sušárnách, nejčastěji užívaný pepř s příznačnou výraznou chutí.

Zelený pepř – nezralé zelené bobule se rychle usuší za vysokých teplot nebo naloží do solného případně octového nálevu, pepř velmi oblíbený u labužníků.

Bílý pepř – zcela zralé bobule se namočí, zbaví červené slupky a usuší, tento pepř se vyznačuje jemnou, ale ne každému vyhovující chutí.

Léčivé účinky pepře

Pepř stimuluje trávení a metabolismus, působí močopudně, ulehčuje odkašlávání a je považován za přírodní afrodisiakum. Bílý pepř údajně zabraňuje rozčilení.

Král králů

Nejvíce ceněný je pepř z oblasti Tellicherry na Malabarském pobřeží v Indii. Tellicherrský pepř se prodává jen celý, pro zachování jeho zemité, plné a delikátní chuti i vůně. Je dobré drtit ho až těsně před použitím. Stejné doporučení ostatně platí i pro jiné pepře.

Zajímavosti

Římský historik Plinius pepři vytýkal, že příliš podporuje lidskou žravost.

Při obléhání města Góty v roce 408 zaplatili Římané obrovské výkupné, jehož součástí bylo také 3000 liber pepře.

Prvním Evropanem, který na vlastní oči spatřil legendární pepřovník, byl pravděpodobně slavný Benátčan Marco Polo.

Ve středověku proti pepři brojila církev – kněžím vadilo, že podporuje tělesné žádosti.

Botanická znalost druhů rodu Piper není dokonalá – publikováno bylo více než 4.200 názvů, ale mnoho druhů bylo popsáno víckrát, takže se odhaduje, že ověřených jmen je něco mezi jedním až dvěma tisíci.

image_printVytisknout recept
0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře