O šafránu

Šafrán setý (Crocus sativus L.) patří mezi nejhodnotnější a nejdražší koření na celém světě. Má jedinečnou barvu, chuť i léčivé vlastnosti. Šafrán patří k prvním 14 bylinám z bible, ale pokud jde o jeho potenciální účinky, stále probíhají studie, které objevují nové a nové léčivé vlastnosti. Šafrán je tedy nejen všestranným kořením, také posiluje srdce a mysl již celá staletí.

Lidé by chtěli rozšířit pěstování šafránu po celé Evropě, ale vysoké náklady na práci při sběru a nízké výnosy na rostlinu udržují zásoby šafránu výrazně pod poptávkou. Přesto je však nabídka dostatečná, aby došlo k pokrytí významných příležitostí, jako je den sv. Lucie ve Švédsku a vánoční slavnosti v Provence. K výrobě jednoho kilogramu sušeného koření je zapotřebí 100 000 ručně sbíraných květin.

Jedlou částí šafránu je dlouhý, tenký stonek uvnitř květiny. Hlavními dodavately z Evropy jsou Španělé z oblasti La Mancha. Asijští producenti jsou zejména v Číně (nazývaní safalan), Kašmíru (kesar) a Íránu (zafran). V průběhu celé historie byl šafrán dostupný jako pozemní rostlina, za kterou není možná plnohodnotná náhrada. Kvůli jeho vysoké ceně ale dochází k pokusům o imitaci šafránu. Při výběru proto dávejte pozor na koření s názvem saflor, které je levnější náhradou šafránu.

Použití a přípravky

Ze šafránu se používá ke konzumaci čnělky, což je dlouhý, tenký stonek uvnitř květiny. Šafrán je velmi chutný a aromatický, s kořeněnou, štiplavou a mírně hořkou chutí. Nitě uvnitř květů jsou používány v mnoha rýžových pokrmech, stejně jako se zeleninou, masem, mořskými živočichy, drůbežím a pečenými výrobky. Přidávají ostrou, téměř lékařskou chuť a krásnou žlutooranžovou barvu.

Dva gramy šafránu obsahují okolo:

6 kalorií,
1,3 g sacharidů,
0,2 g bílkovin,
0,1 g tuku,
0,1 g vlákniny,
0,6 mg manganu,
1,6 mg vitamínu C,
5,3 mg hořčíku,
0,2 mg železa,
5 mg fosforu,
34,5 mg draslíku.

Léčebné účinky

Posiluje kardiovaskulární zdraví.
Léčí erektilní dysfunkci.
Působí jako afrodiziakum.
Je přírodním lékem proti rakovině.
Zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu.
Navozuje pocit sytosti, čímž napomáhá při hubnutí.
Léčí únavu a deprese.

0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře