O skořici

Skořice patří nepochybně mezi nejznámější koření na celém světě. Je to prastaré koření pocházející z Asie s několika tisíciletou tradicí. Existují zmínky z oblasti čínského léčitelství staré více než 4000 let. Tato magická rostlina byla známá také i v Řecku. Skořice, jak ji známe dnes, se získává z kůry stromu dorůstajícího do výšky až 10 metrů. Pěstuje se na Cejlonu, v Číně, na Jávě a v dalších tropických oblastech. Nejkvalitnější surovinu poskytují stromy osmileté anebo starší.

Skořice je vlastně usušená kůra stromu – skořicovníku. Nejznámější jsou 2 druhy skořicovníků – skořicovník cejlonský (je považován za kvalitnější, kůra vytváří typické „svitky“) a skořicovník čínský.Vůni a chuť skořici vytváří především silice, hlavně aldehyd, eugenol, třísloviny i další složky. Pro vysoký obsah těchto látek se skořice hojně používá v léčitelství i v kosmetice.

Koření nebo léčivá rostlina?

Skořice byla známá především pro své léčivé účinky a jako koření se proslavila až mnohem později. Připsat jí můžeme například antimikrobiálními účinky, proto ji v antickém Řecku používali na hojení ran. Bylo však obtížné ji obstarat, protože byla velmi drahá.

Skořice má silné dezinfekční a antibiotické účinky, příznivě působí na zažívání, podporuje chuť k jídlu a působí i proti nadýmání. Do čajů se přidává v případě nachlazení. Je také významný antioxidant, který chrání naše tělo před volnými radikály. Moderní farmakologické výzkumy prokázaly příznivý vliv na metabolizmus tuků a cukrů, což je výhodné u pacientů s cukrovkou. Látky obsažené ve skořici povzbuzují naše tělo i mysl, zlepšují náladu a působí jako přírodní afrodiziakum. Možná právě proto je neodmyslitelnou součástí Vánoc a chladných zimních dnů.

Denní dávka skořice by neměla přesáhnout 2 – 4 g, u výtažků a olejů je třeba brát zřetel na sílu výrobků

Vnější užití skořice se soustřeďuje především do oboru kosmetiky. Ve formě masážních olejů a tělových krémů se používá k úlevě při bolestech svalů a svalových křečích, na revmatické bolesti kloubů a celkovému prohřátí a regeneraci tkání. Účinné látky také pomáhají při metabolizmu v buňkách, zrychlují látkovou výměnu, a proto se v kosmetice využívá k redukci projevů celulitidy.

Vyzkoušejte některé recepty se skořicí

0 0 hlasovat
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře