Pstruh namodro

Filátko pstruha se svěžím salátkem

Náročnost: Velmi snadné
Počet porcí: Pro 4–6 osob
Doba přípravy: Do hodiny
Vaření 0:05

Ingredience

4–6 čerstvých filetů ze pstruha bez kostí a s neporušenou kůží
100 ml octa
sůl
1 cibule, na kolečka
několik snítek petrželky, kopru a tymiánu, 1 bobkový list,
6 kuliček pepře
200–300 g očištěné kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), nakrájené + řapík celeru, nakrájený na tenké dlouhé nudličky nebo jiné tvary
plátky z 1 biocitronu
100–150 g másla, rozpuštěného

K PODÁVÁNÍ

menší brambory, uvařené v celku, potřené rozpuštěným máslem a obalené v nasekané pažitce či petrželce
barevné lístky salátů klínky citronu

Příprava jídla

1 Filety ryb osušte a rozložte kůží nahoru do mělké mísy. Ocet svařte se lžičkou soli a stáhněte z ohně. Částí teplého octa přelijte kůži ryb a po chvíli je otočte. Přelijte je zbylým octem a nechte chvíli odležet.

2 Do zhruba půl litru vody vložte cibuli, petrželku, polovinu kopru, tymián, rozlámaný bobkový list, plochou stranou čepele pomačkaný pepř a trochu soli a asi 30 minut vše vařte. Pak vývar přeceďte a přilijte do hlubší pánve s nakrájenou zeleninou. Přidejte plátky citronu, znovu uveďte k varu a vložte ryby i s octem. Vařte mírným varem (táhněte) 3–5 minut, podle síly filetů. Potom ryby opatrně vyjměte. Zeleninu slijte a rozdělte na talíře na lístky salátu. Přidejte porce pstruha, zakápněte vývarem a přelijte rozpuštěným máslem. Ozdobte snítkou kopru a podávejte s bramborami, lístky salátu a klínky citronu.

TIPY & TRIKY

BARVA Aby ryby zmodraly, přesněji řečeno aby jejich kůže dostala modrý nádech, musí být absolutně čerstvé a na jejich kůži musí zůstat zachována vrstva slizu. Proto ryby jen omyjte a kůži ani šupiny neoškrabujte. Působením teplého octa totiž dojde k reakci a kůže dostane kovově modrou barvu.

SÍLA VÝVARU Chuť koření a bylinek se půlhodinovým vařením dostane do vývaru. Když ho teprve pak přecedíte na nakrájenou zeleninu a přidáte plátky citronu a ocet, vytvoříte tzv. rybí várku. Do rybí várky můžete přilít také bílé víno a do výluhu z bylin a koření přidat estragon či nové koření. Tím, že výluh přecedíte před vložením ryb a zeleniny, neulpí na rybách ani zelenině kousky bylin či koření a při podávání je potom nemusíte odstraňovat.

SPRÁVNÁ TEPLOTA Ryby vařte těsně pod bodem varu, nesmějí klokokat. Maso ryb je velmi jemné a mohlo by se rozpadnout. Stačí mu slabý var po několik minut.

Zdroj: apetitonline.cz
0 0 hlasy
Hodnocení receptu
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře